12 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci leczyć zęby - Dentyści

Stomatologia zachowawcza Chorzów

Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu mogą wystąpić w skutek wielu różnych przyczyn, w tym mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań lub powstać przy nieodpowiednich nawykach. Wady zgryzu mogą być więc wrodzone, gdzie przyczyną najczęściej są czynniki genetyc

12 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci leczyć zęby - Dentyści Stomatologia zachowawcza Chorzów
zne, lub nabyte poprzez niewłaściwe nawyki ukształtowane w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodoncja. Dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą, co pochodzi od nazwy konkretnej specjalizacji stomatologicznej. Wady zgryzu najczęściej leczy się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, a samo leczenie może trwać nawet do kilku lat. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w zabiegach dotyczących ortodoncji, zwłaszcza że jest to bardzo obszerna dziedzina stomatologii. Leczenie wad zgryzu ma na celu głównie przywrócenie właściwego funkcjonowania zgryzu, ale pełni również cele estetyczne. Poszczególne rodzaje wad zgryzu to wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne.


Wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.


Zakres usług stomatologicznych

Dentysta może specjalizować się w kilku różnych działach stomatologii, jak na przykład w ortodoncji, stomatologii zachowawczej lub w chirurgii stomatologicznej. Gabinet stomatologiczny jest miejscem wykonywania pracy przez dentystę, który może pracować w zespole doświadczonych lekarzy dentystów lub może prowadzić swoją działalność indywidualnie. Poszczególne gabinety dentystyczne mogą różnić się od siebie zakresem oferowanych zabiegów stomatologicznych. Nierzadko można spotkać gabinet stomatologiczny, który specjalizuje się jedynie w leczeniu ortodontycznym. Jednak najwięcej gabinetów dentystycznych oferuje zabiegi związane ze stomatologią zachowawczą, czyli z leczeniem próchnicy zębów, oraz zabiegi ze stomatologii estetycznej. Wielu lekarzy dentystów pracuje w kilku osobowych gabinetach, gdzie każdy ze specjalistów zajmuje się daną dziedziną stomatologii. W celu sprawdzenia oferty danego gabinetu stomatologicznego wystarczy odwiedzić jego stronę internetową, na której podane są informacje o świadczonych usługach.


Wybielanie nakładkowe

Wiele osób decyduje się na usługę wybielania zębów oferowaną przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii estetycznej. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wybielania przeprowadzane przez dentystę, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Głównym celem wybielania zębów są cele czysto estetyczne mające poprawić wygląd naszego uzębienia. Wybielanie nakładkowe jest dłuższą, ale znacznie mniej inwazyjną metodą niż wybielanie gabinetowe. Dobry dentysta z pewnością udzieli fachowej porady i pomoże wybrać odpowiedni do naszego uzębienia rodzaj wybielania. Wybielanie metodą nakładkową polega na wykonaniu odpowiedniej formy, którą później pacjent nakłada w domu wraz z specjalną pastą wybielającą na określony przez dentystę czas. Cała procedura wybielania może trwać kilka tygodni, jednak jest to mniej inwazyjna metoda, a skutki takiego wybielania są długotrwałe. Największą zaletą tego rodzaju wybielania jest więc trwałość efektu oraz niska inwazyjność w strukturę szkliwa.



© 2019 http://dentysci.dg-inwest.com.pl/